Z korczakiem w sercu...

Całe serce dla Twojego Malucha!

Nasze postrzeganie Dziecka

"Kiedy dziecko powinno już chodzić i mówić? Wtedy, kiedy chodzi i mówi. Kiedy powinny wyrzynać się ząbki? Akurat wtedy, kiedy się wyrzynają. I ciemiączko wtedy powinno zarosnąć, kiedy właśnie zarasta. I niemowlę tyle godzin spać powinno, ile mu potrzeba, aby było wyspane. Ależ wiemy, kiedy to się na ogół odbywa. W każdej popularnej broszurce przepisane są z podręczników te drobne prawdy dla ogółu dzieci, a kłamstwa dla twego jednego.”

Janusz Korczak


W rozwoju możemy pomagać, stymulować, motywować. Szacunek dla dziecka i jego możliwości powinien uwzględniać indywidualne tempo rozwoju człowieka. Bycie blisko, wspieranie, unikanie krytyki, wskazywanie mocnych stron, to najlepsze, co możemy dać Maluchowi.

Harmonijnie, czyli jak?

Rozwój dziecka jest procesem niezwykle złożonym. Ten dzień, w którym zostaliśmy rodzicami i musieliśmy zmierzyć z materią nieznaną, delikatną i kruchą. W chwilach trudnych pośpiesznie zbierane informacje, od znajomych, z internetu czy książek - każda brzmiała jak prawda objawiona. Okazało się jednak, że to, co dla jednych było rozwiązaniem idealnym, w przypadku naszego Malucha nie sprawdzało się zupełnie. W naszej pracy zwracamy szczególną uwagę na rozwój małego człowieka w sposób harmonijny, czyli z uwzględnieniem wszystkich obszarów rozwojowych. I choć nie ma jednego przepisu, który zdradziłby tajniki opiekuńczo-wychowawcze i gwarantowałby pełen sukces, najbardziej odpowiednie w naszym przekonaniu są założenia pedagogiki Janusza Korczaka, Rodzicielstwa Bliskości oraz metoda komunikacji NVC (Porozumienia bez Przemocy).